مراقبت از پوست

قاتل بی رحم جوش صورت و اسکار

قاتل جوش صورت

قاتل جوش صورت : حتما برای شما هم سوال بوده و کلی تو اینترنت اطلاعات درباره جوش صورت یا بقولی آکنه پیدا کردین ، همه راه ها رو امتحان کردین و نتیجه ای هم شاید نگرفته باشید . ولی آخرین گزینه این جمله نیست : اینم تبلیغه من ه م مثل شما فک میکردم شاید تبلیغی باشه ولی خوشبختانه همین الانشم میتونی پایین همین مقاله روی لینک ورد به کانال رسمی اثر بخشی های محصولات روژیا رو ببینی یا از کانال تلگرام رسمی روژیا کلی افراد رو ببین که جوشهاشون برطرف شده بیشتر دلت میخواد با این راهکار ویژه که فورمولاسیون اختصاصی هم داره آشنا بشید .

آکنه یا جوش چیست ؟

برای آشنایی بهتر با قاتل بی رحم جوش صورت بزارید اول با این عارضه کمی بهتر آشنا بشیم تا در ادامه هم یه راهکار عالی بهتون پیشنهاد بدیم که خیلی ها رو خوب خوب کرده و دیگه جوش ندارن و یا جای جوش اذیت کن دیگه ندارند. خب اول از هر چیزی بایستی بدنید که آکنه نوعی بیماری چندعاملی هست. عوامل و دلایل مختلفی دست به دست هم می دهند تا آکنه تشکیل شود. اگر چه کلیدی ترین عامل همان ژنتیک است اما تاثیر چهار عامل زیر می تواند موجب گسترش آکنه شود : 

1- تکثیر بیش از اندازه سلولهای اپیدرمال فولیکول که منجر به پرشدن فولیکول می شود

2- تولید بیش از اندازه سبوم 

3- تکثیر بیش از حد باکتری پروپیونی آکنه به طوری که تشکیل کولونی دهند 

4- رهاسازی واسطه های التهابی در پوست

انواع آکنه و جوش

 1- کومدون ها 2- آکنه های التهابی 3- اسکار آکنه

کومدون ها

در اثر محبوس شدن روزنه فولیكول، لاشه سلول، سبوم، اسید چرب كراتین و گلبول سفید در داخل فولیكول محبوس می شود و كومدون ایجاد می شود. البته كومدون را می توان ضایعه اولیه و پایه آكنه نامید كه از مواد فوق تشكیل شده است. قبل از اینكه كومدون ها تشكیل شود میكرو كومدون ها تشكیل می شود كه غیرقابل دیدن می باشد اما به تدریج بزرگ شده و كومدون تشكیل می شود.

– كومدون سرسیاه یا سرباز كه علت رنگ سیاه آن، چربی اكسید شده می باشد
 كومدون سرسفید یا سربسته كه برجسته و سفید رنگ است
– اگر كومدون ها بزرگ تر شوند ممكن است به آكنه پاپولی تبدیل شود و در اثر رشد آن ممكن است حتی آكنه ندولی تشكیل شود

تفاوت سرسفید و سرسیاه

1- اگر انسداد به هر علت برطرف شود و محتویات كومدون از منافذ فولیكول خارج شود و تخلیه شود در این حالت سبوم در مجاورت هوا اكسید شده و سیاه می شود و جوش های سرسیاه شبیه كبره ایجاد می شود. از آنجا كه سر فولیكول باز شده به آنها سرباز یا open head گفته می شود.

2- اگر انسداد فولیكول برطرف نشود ضایعه به صورت برجستگی در سطح پوست دیده می شود. چون فولیكول مو بسته است به آن سربسته closed head می گوییم و چون پاپول سفید رنگ تشكیل می شود به این نوع آكنه سرسفید گفته می شود

هر دو نوع جوش صورت ، نمایی از بیماری آکنه هستند که افراد آن را به عنوان جوش جوانی می‌شناسند. این نوع از جوش‌ها حاصل ترشح چربی پوست دانست. با جمع شدن ترشحات چربی در مجرای خروجی پوست، در صورت باز بودن سر به دلیل فعل و انفعالات اکسیداسیون هد آن سیاه می‌شود، اما اگر مجرا باز نباشد و در تماس با هوا قرار نگیرد به صورت جوش سر سفید ظاهر می‌شود. برای رفع و بهبود این نوع از جوش‌ها از صابون و کرم‌ هایی که باعث بیرون آمدن چربی می‌شود، استفاده می‌شود اما اگر در سنین پایین و نوجوانی همراه با جوش‌های قرمز باشد، کپسول نیز به این افراد داده می‌شود. در ادامه به شما قاتل بی رحم جوش صورت خانم ها و آقایان را معرفی خواهیم کرد. 


آکنه های التهابی

پاپول ها اولین ضایعه التهابی آكنه هستند، آكنه پاپولی قرمز است و ضایعات التهابی منجر به تشكیل آكنه پاپولی می شود. همانطور كه می دانیم فولیكول مو فرورفتگی اپیدرم به داخل درم است و وقتی اپیدرم فولیكول بیش از حد تكثیر شود سلول های زیادتری وارد فولیكول می شود. یكی از عوامل ایجاد آكنه، تكثیر باكتری پروپیونی آكنه است این باكتری، یك میكروب چربی دوست و بی هوازی است و اكسیژن برای آن سم می باشد. این باكتری به صورت نرمال در فولیكول مو زندگی می كند. باكتری پروپیونی آكنه در فولیكول های مو زندگی می كند. البته باكتری پروپیونی آكنه در جاهای دیگر هم وجود دارد. مثلاً در حفره دهان، واژن و جاهای دیگر.  چربی طبیعی پوست را سبوم می گویند. یکی از اجزاء تشکیل دهنده سبوم، تری گلیسیرید ها هستند باكتری پروپیونی آكنه با آنزیم لیپازی كه ترشح می كند تری گلیسیرید را به گلیسرول و اسید چرب تجزیه می كند و از گلیسرول به وجود آمده تغذیه می كند. گلیسرول برای باكتری پروپیونی آكنه یك غذای مطلوب است. وقتی كه ترشح زیاد می شود، لاشه سلول ها هم زیاد می شود. علاوه بر آن آنزیم هایی ترشح می كند كه كندگی سلول ها را بیشتر می كند در نتیجه انسداد بیشتر می شود. از طرفی ترشح غده چربی ادامه دارد و سبوم وارد محیط می شود در نتیجه فشار به فولیكول بیشتر و بیشتر می شود. به این ترتیب دیواره استوانه ای فولیكول در اثر فشار نازك می شود در نهایت، فولیكول مثل بادكنكی که زیاد باشد شده می ترکد.

اسکار آکنه

اگر پاپول باز نشود تبدیل به ندول می شود و در اثر اضافه شدن میكروب های پوست و فرایندی كه پیشتر توضیح داده شد فولیكول منبسط شده پاره می شود، محتویات آن وارد درم می شود و پس از بهبودی و رفع التهاب، بافت اسكار فیبروز جانشین آن می شود. وقتی بافت فیبروز، جمع می شود پوست نشست می كند و اسكار آكنه ایجاد می شود. اسكارهای آكنه دو دسته هستند: فرورفته – برآمده

1- اسکارهای فرورفته یا هایپوتروفیک
اسکارهای فرورفته كه به آن Hypotrophic نیز می گویند كه خود سه نوع است – Ice pick مثلثی است ، Box car – فرورفتگی مربعی است و Rolling – فرورفتگی گرد انواع اسکارهای آکنه که عبارتند از: مثلثی (ice pick)، مربعی (box car)، گرد (Rolling) و برجسته. به مدل برجسته آن هایپر تروفیک گفته می شود. نوع برجسته در اثر گوشت اضافه آوردن آکنه ایجاد می شود و آیسپیک سخت ترین نوع اسکار آکنه است که فقط با روش هایی مثل سابسیژن یا لایه برداری با تری کلرواستیک اسید آنهم توسط متخصص پوست قابل رفع است.
2- اسکار های برامده یا هایپرتروفیک
اسكارهای آكنه همچنین می توانند Hypertrophic باشند به عبارت دیگر بافت جوشگاهی از سطح پوست برجسته شده باشد یا به نوعی گوشت اضافه تشكیل شده باشد. این پدیده زمانی ایجاد می شود كه سلول های همبندی زیاد تكثیر شوند اما اگر سلول های همبندی به صورت نرمال تكثیر شوند فقط نوع فرورفته یا اسكار هایپوتروفی تشكیل می شود.

اشتباه رایج و راه حل جوش صورت

ترکاندن این جوش‌ها کار اشتباهی است ؛ زیرا باعث التهاب، سوراخ شدن پوست صورت و به جا ماندن لک می‌شود. بنابراین باید با راهکار متناسب دهنه این جوش‌ها باز و چربی را خارج کرد. ایجاد جوش‌های سر سیاه و سر سفید در افراد یک زمینه فردی دارد و افرادی که مستعد این نوع از جوش‌ها هستند بویژه زنان باید از لوازم آرایشی چرب که باعث ایجاد جوش می‌شود، پرهیز کنند. مواد شیموتاكسین كه توسط باكتری ترشح می شود باعث التهاب می شود و بهمین علت گلبول های سفید برای دفاع به این منطقه مهاجرت می كنند. اسید چرب تولید شده، عامل تحریك می باشد و پدیده التهاب در اثر وجود همه این عوامل ایجاد می شود.

اگر شخص آكنه را دستكاری كند این بادكردگی ممكن است بتركد و همه این لاشه سلول ها و میكروب وارد درم می شود. درم هم كه محیطی استریل است در نتیجه در آن ناحیه یك ندول یا حتی آبسه ممكن است تشكیل شود یا كیست تشكیل شود. قبل از استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی مطمئن بشوید که فاقد ماده‌ی کامدوژنیک باشند؛ یعنی مواد به‌کار رفته در این محصولات موجب انسداد منافذ پوستی نشوند. در بعضی مواقع حتی استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی‌ فاقد کامدوژنیک نیز باعث ایجاد جوش صورت می‌شود؛ در این‌صورت باید به متخصص پوست مراجعه کنید چون ممکن است به ماده‌ی دیگری در آن محصولات حساسیت داشته باشید. جوش‌های سرسیاه و سر سفید بیشتر در افرادی که پوست چرب دارند؛ دیده می‌شود.

پیشنهاد می کنیم پکیج اختصاصی قاتل جوش صورت رو بررسی کنید و برای سفارش پکیج کافیه واسه مشاوره هم با ما درتماس باشید 

پکیج ضد جوش صورت  تماس با ما : 09025313924 

کلی از اثربخشی های افرد رو ببینید

کانال رسمی تلگرام روژیا

خیلی از افراد هم حتی جای جوش و جوشهای چرکی داشتن که برطرف شده :

کانال رسمی اثر بخشی محصولات روژیا 

معرفی قاتل بی رحم جوش صورت و جای جوش

پکیج گیاهی ضد جوش

قاتل سرسخت و بی رح جوش صورت : صابون گیاهی ضد جوش صورت و بدن این صابون ضد جوش صورت،گیاهی علاوه بر پایه صابون های استاندارد  حاوی روغن نارگیل و گلیسیرین و لانونین که باعث تمیزی و شفافیت و لطافت پوست می شود دیگر ترکیبات لازم از بهترین عصاره های گیاهان موثر دارویی همچون بومادران ، گل ختمی ، آویشن در پکیج ضد جوش صورت وجود دارند.

صابون نمک دریاچه ارومیه : صابون نمک دریاچه ارومیه با خواص طبی بی نظیر خود، تاثیر زیادی بر پوست دارد .خاصیت آنتی باکتریال داشته و چربی پوست را تنظیم میکند. لایه برداری آن باعث روشن و جوان شدن پوست شده و با سم زدایی و پاک کردن منافذ پوست، حس طراوت را حتی با اولین استفاده به همراه خواهد داشت. همچنین باعث ایجاد گردش خون در پوست و اکسیژن رسانی بهتر به بافت پوست میشود که این امر خود باعث تولید بیشتر کلاژن و فعالیت غدد چربی و تولید ویتامین های مورد نیاز سلولهای پوستی میگردد

کرم آبرسان قوی : کرم آبرسان حاوی ویتامین E و ویتامین B5 و موم زنبور عسل و همچنین حاوی آلوورا : که تنها تسکین پوست ملتهب نیست و دارای خواص ضد باکتریایی می‌باشد. بیشتر اوقات جوش‌ها توسط باکتری هایی به نام پروپیونی باکتری ایجاد می‌شود.

عوامل تشدید کننده

آب و هوا : رطوبت، تعریق، گرما باعث بدتر شدن آكنه می شود. به همین علت آشپزخانه های زیرزمینی رستوران ها كه رطوبت و گرمای زیادی دارند محیط مناسبی برای تشدید آكنه می باشد.
تحریك فیزیكی : هرچه فشار بیشتر شود آكنه بیشتر می شود. به همین علت می گویند كه با آكنه بازی نكنید. داروها از جمله كورتن ها می تواند باعث تشدید آكنه شود. داروهای صرع مثل فنیتوئین Phenytoin و فنوباربیتال phenobarbital باعث تشدید آكنه می شود.
مصرف سرخود ویتامین ها : مصرف ویتامین های B1، B6 و B12 اگر بیش از حد باشد، مخصوصاً در افرادی كه عادت دارند مرتب و به صورت سرخود آمپول های ب_كمپلكس بزنند آكنه را تشدید می كنند.

مواد شیمیایی :مثل روغن های صنعتی، روغن های تراشكاری و روغن های ماشین. افرادی كه در تعویض روغنی كار می كنند یا در تراشكاری كار می كنند باید مواظب باشند این روغن ها به صورتشان نریزد زیرا منجر به تشدید آكنه می شود.

محصولات آرایشی :می تواند باعث تشدید آكنه شود. به همین علت به افرادی كه پوست چرب دارند توصیه می شود از محصولات اویل فری یا بدون روغن استفاده كنند.

مواد خوراكی : در كتاب های درماتولوژی گفته شده كه مواد خوراكی تأثیری روی آكنه ندارد اما برخی تجربه كرده اند كه شكلات و شیرینی ممكن است موجب تشدید آكنه شود.

استرس : نمی تواند باعث شروع آكنه شود ولی می تواند باعث افزایش آندروژن های غدد آدرنال (فوق كلیوی) شود و این موضوع باعث بدتر شدن آكنه گردد. به همین علت جوانانی كه كنكور دارند ممكن است. دچار آكنه شوند و بعد از اینكه كنكورشان را دادند آكنه به خودی خود رفع می شود.

author-avatar

درباره ریبوار عزیزنژاد

درود به شما همراهان عزیز روژیا عزیزنژاد هستم فارغ التحصیل از دانشگاه تربیت معلم تهران سئوکار هستم و عاشق کسب و کار اینترنتی و البته آموزش ، امیدوارم بتونیم با پیشنهاد مناسب سایت روژیا در زندگی شما نقش بسزایی داشته باشیم. با آرزوی سلامتی و تندرستی برای شما همراهان خوب سایت - هر گونه سوالی داشتین در کامنت همین مطلاب یا در دایرکت اینستاگرام من میتونید به صورت شخصی بپرسین و در سریع ترین زمان ممکن پاسخگوی شما هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.