آموزش سئو : در این مقاله دیدم که تعریف و مراحل سئو چیست و در ادامه همه با ما همراه باشید تا با  بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO) بهتر آشنا شویم. سئو فرآیندی برای بهینه سازی وب سایت شما با هدف بهبود رتبه شما در نتایج جستجو و دریافت ترافیک ارگانیک (غیر پولی) بیشتر است.

تاریخچه سئو به دهه 90 برمی گردد که برای اولین بار موتورهای جستجو ظهور کردند. امروزه این یک استراتژی بازاریابی ضروری و یک صنعت در حال رشد است. بهینه سازی موتور جستجو فقط بر نتایج جستجوی ارگانیک متمرکز است و بهینه سازی PPC را شامل نمی شود. هر دو SEO و PPC بخشی از بازاریابی موتورهای جستجو هستند.

موتورهای جستجو توسط کاربران اینترنت در هنگام جستجوی چیزی مورد استفاده قرار می گیرند. و شما می خواهید پاسخ آن چیزی را ارائه دهید. فرقی نمی‌کند محصول یا خدماتی را بفروشید، وبلاگ بنویسید یا هر چیز دیگری، بهینه‌سازی موتور جستجو برای هر صاحب وب‌سایت ضروری است.

به بیان ساده: سئو تمام اقداماتی است که شما انجام می دهید تا گوگل وب سایت شما را یک منبع با کیفیت در نظر بگیرد و آن را برای جست و جوهای مورد نظر شما رتبه بندی کند.

نتایج جستجو ارگانیک

نتایج جستجو ارگانیک در موتور جستجوی گوگل

سئو به طور خلاصه

لازم نیست همه عوامل و الگوریتم‌های دقیقی را که گوگل برای رتبه‌بندی وب‌سایت خود استفاده می‌کند، بدانید. اما برای موفقیت در سئو باید اجزای کلیدی آنرا پوشش دهید. یک راه آسان برای درک 3 عامل مهم در این زمینه وجود دارد برای اینکه درک بهتری از این قضیه داشته باشید تصور کنید که یک کاسه آش را تصور کنید – آش SEO.

سئو بطور خلاصه

سئو بطور خلاصه در تعریفی ساده

سه نکته کلیدی در سئو وجود دارد :

 1. موارد فنی – کاسه نشان دهنده تمام جنبه های فنی سئو سایت است که باید آنها پوشش دهید (اغلب به عنوان سئوی فنی یا درون صفحه نامیده می شود). بدون یک کاسه مناسب، چیزی برای نگه داشتن آش وجود نخواهد داشت.
 2. محتوای عالی – آش نشان دهنده محتوای وب سایت شما است – مهمترین بخش از سئو که مانند غذا باعث خوشمزه بودن سایت هم خواهد شد هم از نظر کاربران هم موتور جستجو. البته برعکس اسن موضوع یعنی محتوای با کیفیت پایین = عدم بدست آوردن رتبه به همین سادگی است.
 3. بک لینک های با کیفیت – چاشنی های این آش هستند بک لینک هایی هیتند که اعتبار وب سایت شما را افزایش می دهد. شما می‌توانید محتوای عالی و یک وب‌سایت کاملاً بهینه‌سازی شده داشته باشید، اما در نهایت باید با دریافت بک لینک‌های باکیفیت آخرین نکته برای کامل کردن آش سئوی شما قدرت کاملی را به دست آورید.

توجه: اصطلاحات سئوی درون صفحه و سئوی فنی گاهی به جای یکدیگر استفاده می‌شوند و گاهی اوقات برای تشخیص بهینه‌سازی مرتبط با محتوا (به عنوان مثال برچسب‌های عنوان) و بهینه‌سازی فنی محور (مانند سرعت صفحه) استفاده می‌شوند.

آموزش سئو رایگان

آموزش سئو رایگان افزاد مبتدی

کلمات کلیدی مفید در سئو

به محض شروع جستجو در سئو، با اصطلاحات رایجی مواجه می شوید که سعی می کنند جنبه ها یا رویکردهای مختلف آن را دسته بندی کنند، یعنی:

 • سئو داخلی و سئو خارجی
 • سئو کلاه سیاه و سئو کلاه سفید

اگرچه از نظر عملی اهمیت چندانی ندارند، اما خوب است معنای آنها را بدانیم.

سئو داخلی مجموعه کارهایی است که می توانید در وب سایت انجام دهید – از بهینه سازی محتوا گرفته تا جنبه ها و بخشهای سئو تکنیکال که شامل موارد پاین است.

 • تحقیق کلمات کلیدی
 • بهینه سازی محتوا
 • بهینه سازی تگ عنوان
 • بهینه سازی عملکرد صفحه
 • لینک سازی داخلی

هدف این است که هم محتوای کامل و هم UX ارائه دهد و در عین حال به موتورهای جستجو نشان دهد که صفحه درباره چه چیزی است.

 

سئوی خارجی بیشتر در مورد دریافت بک لینک های با کیفیت است تا به موتورهای جستجو نشان دهد که وب سایت شما دارای اعتبار و ارزش است. لینک بیلدینگ ممکن است شامل تکنیک هایی مانند:

 • وبلاگ نویسی مهمان
 • ارتباط با ایمیل
 • لینک بیلدینگ شکسته

سئوی خارج از صفحه همچنین ارتباط تنگاتنگی با سایر حوزه های بازاریابی آنلاین دارد، مانند بازاریابی شبکه های اجتماعی و برندسازی، که تأثیر غیرمستقیم در ایجاد اعتماد و اعتبار وب سایت شما دارد. به یاد داشته باشید که یک استراتژی سئو موفق شامل فعالیت های سئو داخلی و خارج از صفحه است.

سئو کلاه سفید و مقابل سئو کلاه سیاه

کلمات کلاه سیاه و کلاه سفید ریشه در فیلم های وسترن دارند و آنها نماینده افراد بد و خوب بودند. در سئو، از این اصطلاحات برای توصیف دو گروه از سئوکارها استفاده می شود – کسانی که به قوانین تعیین شده توسط دستورالعمل های وب مستر گوگل پایبند هستند و کسانی که این قوانین را رعایت نمی کنند.

سئو کلاه سیاه مجموعه ای از روش های غیراخلاقی (و معمولاً اسپم وار) برای بهبود رتبه کلمات کلیدی یک وب سایت در نتایج جستجوی گوگل است. این تکنیک ها می توانند شما را در مدت زمان کوتاهی به بالای نتایج جستجو برسانند. با این حال، موتورهای جستجو به احتمال زیاد دیر یا زود وب سایت را جریمه می کنند.

از سوی دیگر، سئو کلاه سفید به تمام تکنیک های سئوی صحیح اشاره دارد که به دستورالعمل ها و قوانین پایبند هستند. این نوع سئو یک استراتژی بلند مدت است که در آن رتبه بندی خوب محصول ها و صفحات سایت با بهینه سازی خوب، محتوای با کیفیت و رویکرد کاربر محور همراه است.

اگرچه کارشناسان سئو زیادی موافق هستند که “کلاه سفید” راه حلی است، نظرات متفاوتی در مورد پذیرش تکنیک های مختلف لینک سازی (از جمله خرید لینک) وجود دارد.

سوالات متداول درباره آموزس سئو

 • آیا می توانم سئو را به تنهایی انجام دهیم؟

از نظر ما سئو به همین آسانی هم نیست و عملکرد زودبازدهی ندارد. چیزهایی وجود دارند که می توانید بلافاصله در بهینه سازی سایت پیاده سازی کنید و مفاهیمی وجود دارد که زمان و تلاش بسیار بیشتری را می طلبد. بنابراین بطور کلی، شما می توانید سئو را به تنهایی انجام دهید.

تنها سوال این است که آیا می‌خواهید برای یادگیری تمام جنبه‌های سئو وقت بگذارید یا یک متخصص را استخدام می‌کنید و وقت خود را روی چیز دیگری سرمایه‌گذاری می‌کنید.

 • چگونه می توانم سئو را یاد بگیرم؟

برای یادگیری سئو باید چند کار انجام دهید:

 1. منابع معتبر آموزش را بخوانید
 2. تجربه عملی کسب کنید و دلتان را به دریا بزنید برای یادگیری و اجرا.
 3. از آزمایش و آزمون و خطا هرگز نترسید
 4. صبر زیادی داشته باشید (سئو یک ماراتن است نه دوی سرعت)
 5. پیاده سازی موارد موجود در این راهنما یک راه عالی برای شروع است

 

 • یادگیری و آموزش سئو SEO چقدر طول می کشد؟

برای پاسخ به این سوال، ما از پاسخ متداول کارشناسان سئو برای تقریباً هر مشکل سئو استفاده می کنیم: بستگی دارد.

در حالی که درک اصول اولیه بیش از دو هفته طول نمی کشد، تسلط واقعی بر این رشته تا حد زیادی به تمرین بستگی دارد که ماه ها و حتی سال ها سوال است.

آخرین اما نه کم اهمیت، سئو همیشه در حال پیشرفت است. همیشه باید به یادگیری ادامه دهید و با آخرین به روز رسانی ها، آزمایش ها و یافته ها به روز باشید.

 • آیا به ابزارهای سئو نیاز دارم؟

اگر در مورد SEO جدی هستید، نباید از داده های مفید و بینش ارائه شده توسط ابزارهای مختلف SEO غافل شوید. آنها مزیت رقابتی بزرگی به شما می دهند و در زمان شما صرفه جویی می کنند.در اینجا چند ابزار ضروری سئو وجود دارد که هر صاحب وب سایت باید از آن استفاده کند:

 1. کنسول جستجوی گوگل
 2. یک ابزار تجزیه و تحلیل ترافیک (به عنوان مثال Google Analytics)
 3. ابزار تحقیق کلمه کلیدی (مانند KWFinder)
 4. یک ابزار تجزیه و تحلیل بک لینک (به عنوان مثال LinkMiner)
 5. یک ردیاب رتبه (به عنوان مثال SERPWatcher)
 • آیا سئو برای سایت شما مرده است؟

وقتی افراد از عبارت “SEO مرده است” استفاده می کنند، معمولاً به این معنی هستند که “تلاش های هرزنامه ای برای تقلب الگوریتم گوگل که 10 سال پیش استفاده می شد مرده است”. به غیر از آن، بهینه سازی موتور جستجو یک استراتژی بازاریابی ضروری و یک صنعت در حال رشد است.

این آموزش از کجا گرفته شده است ؟

این مقاله بخشهایی از ترجمه و ویراستاری learn SEO سایت mangools است.